Opis Technik

Filcowanie

FILCOWANIE

To jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny
Metody filcowania są dwie – na sucho oraz na mokro. Każda z nich wymaga innych narzędzi. Przynajmniej na początku warto zdecydować się na jedną technikę– w ten sposób unikniemy kosztów.

Do filcowania na mokro potrzebujemy: mydło lub płyn do mycia naczyń, tarkę do prania wyszperaną u babci, matę bambusową lub stare ręczniki.

Natomiast chcąc filcować na sucho (inaczej technikę tę nazywa się też igłowaniem) koniecznie musimy się zaopatrzyć w: igły do filcowania, matę z gąbki lub specjalną szczotkę. Pamiętajmy, że igieł do filcowania możemy znaleźć trzy rodzaje – i wszystkie trzy są nam niezbędne.
W obu technikach wykorzystujemy czesankę wełnianą lub jak kto woli wełnę czesankową. jest to wełna, która nie została poddana żadnym dodatkowym zabiegom poza czyszczeniem i czesaniem. Można ją kupić w sklepach z artykułami dla hobbystów czy plastyków lub zamówić przez Internet. Kolorów wełny są tysiące.

Każda z technik - na mokro i na sucho  - ma swoje plusy i minuty.
Technika na mokro sprzyja tworzeniu rzeczy "płaskich" jak odzież, torebki, obrazki na ścianę.
Metoda na sucho pozwala tworzyć przestrzennie i praktycznie bez ograniczeń.

Minusem metody mokrej jest konieczność używania wody i suszenia prac.
Natomiast w suchej metodzie należy do igieł podchodzić z należytym respektem ponieważ nawet wytrawny twórca potrafi przez nieuwagę dotkliwie pokłuć sobie dłonie.Poniższe prace są autorstwa Iwony Wrońskiej-Stopy "filcem po łapkach"

Przykład filcowych zabawek wykonanych w technice na sucho.
 
dołącz do nas